Onderzoek: wie doet er mee?
De basis van een goed onderzoek is de werving van je respondenten. Want wat is de waarde van je resultaten als je de ‘verkeerde’ groep mensen hebt onderzocht? Maar hoe benader en selecteer je mensen?
Bij ons bureau zijn de respondenten altijd jongeren en daarbij speelt (de manier van) werving een belangrijke rol. Zeker omdat wij onze eigen jongerendatabase hebben waar we uit werven in plaats van externe selectiebureaus in te schakelen.
Doet die ene jongen al weer mee?
Het gevoel overheerste bij ons dat het ene type mens (zowel onder jongeren als ouderen) eerder te porren is om een mening kenbaar te maken dan het andere. Met name bij kwalitatieve groepsgesprekken waarbij je je eigen mening moet durven uiten aan een groep. Geloof me: ik heb bij meerdere bureaus gewerkt en kwam daadwerkelijk dezelfde respondenten op mijn nieuwe stek weer tegen. Dat te vaak tegenkomen van weer diezelfde type respondenten is vast iets wat iedere onderzoeker wel herkent. Ons vermoeden werd definitief bevestigd toen we jongeren gingen benaderen en selecteren op basis van hun mentaliteit, in plaats van alleen te kijken naar sociaal-demografische factoren of jongerenstijlen.
Wie doet er mee?
Gegeven de indeling volgens YoungMentality* blijken er types te bestaan (zoals Extraverte Statuszoekers en Enthousiaste Verkenners) die altijd wel te porren zijn voor een leuk middagje pizza’s eten en andere jongeren ontmoeten (en intussen wat vragen van een of andere ‘bejaarde’ van 27 jaar oud te beantwoorden). Terwijl het veel meer moeite kost om andere jongeren (bijvoorbeeld de Honkvaste Gemakszoekers) van hun honk richting gesprekslocatie te krijgen - meer een type voor een online panel dus - of om de Erkenningzoeker over te halen, die altijd twijfelt of hij wel de geschikte persoon is en of zijn inbreng wel echt van belang is.
De jongeren weten overigens zelf niet dat ze zijn uitgenodigd op basis van hun mentaliteit. Dit levert grappige situaties op. Zoals een meisje dat in een groepsgesprek met alleen Eigenzinnige Idealisten uitriep na het voorstelrondje: “Grappig, we zijn allemaal vegetariër. Dat is toevallig!” Helemaal niet toevallig dus!
Iedereen doet mee!
Het uitgangspunt dat je in principe elk type jongere wilt spreken heeft dus duidelijk consequenties voor de manier waarop je jongeren benadert voor deelname aan onderzoek. Je moet ze prikkelen met een benadering die bij hun type past. We kunnen nog veel actiever bezig gaan met het combineren van alternatieve wervingstools. Denk bijvoorbeeld aan werving via profielensites en andere online (en offline) interessenetwerken.
Er van uitgaan dat je online panel wel representatief genoeg is of dat je ingehuurde selectiebureau gewoon levert wat wordt gevraagd zorgt ervoor dat de basis van je onderzoek wankel is. Dus voorkom dat je telkens hetzelfde type respondenten spreekt!
Het YoungWorks-team
* YoungMentality is een een waarden- en leefstijlonderzoek onder jongeren tussen de 8-18 jaar. YoungMentality is gebaseerd op het Mentality normen- en waardenonderzoek van Motivaction om actuele ontwikkelingen onder jongeren continu te monitoren. YoungMentality is in 2005 opgezet door Motivaction, YoungWorks en Sanoma.

Vorige: Market research for dummies
