Representativiteit (2)
Er wordt vaak beweerd dat de uitkomsten uit het onderzoek representatief zijn omdat er voldoende respons is. Dergelijke uitspraken zien we regelmatig in kranten, maar komen ook in onderzoeksverslagen voor. Dus wat de kranten schrijven, begint al bij de onderzoeker. Het is echter echt onzin. Ik gruw ervan.
Representativiteit is heel beeldend uit te leggen. Stel je hebt een schilderij van Van Gogh. Je maakt daar een (digitale) foto van. Zo’n foto bestaat uit pixels. Omdat je niet in staat bent alle pixels weer te geven, kies je ervoor om je te beperken tot enkele. Welke en hoeveel pixels moet je beschrijven om de afbeelding op het schilderij goed weer te geven? Dit is de kern van representativiteit.
Je kunt besluiten om alle blauwe en gele pixels weg te laten, maar dan mis je datgene wat het schilderij die bijzondere uitstraling geeft. Je kunt ook besluiten om alleen de rechterbovenhoek te beschrijven en de rest niet. Dan mis je het geheel. Je kunt ook besluiten om hier en daar at random pixels weg te laten. Je bent in je opzet geslaagd als het schilderij in al zijn charme en uitstraling er in is te herkennen, zonder dat alle pixels zijn weergegeven.
Foeke van der Zee

Vorige: Is het onverenigbare te verenigen?
